Acupressure masajı nedir ?

Acupressure masajı , akupunktur noktaları olarak da bilinen vücuttaki meridyen noktaları olarak adlandırılan belirli noktalarda ki – veya yaşam gücü enerjisini harekete geçirmek için parmak basıncını kullanan Geleneksel Çin Tıbbı (TCM) teorilerine dayanan bir masaj terapisi tekniğidir.

 Bu akupunktur noktaları, vücuttaki tıkanmış veya tıkanmış enerji merkezlerini serbest bırakmak için chi’ye erişilebilen ve sağlık ve refah için engelsiz chi akışını teşvik eden fiziksel yerlerdir.

Acupressure masaj terapisinin farklı stilleri değişen ritimlere, baskı ve tekniklere dayanır. Eski Çin prensiplerine dayanan bir Japon masaj terapisi formu olan Shiatsu, Acupressure masaj eğitiminin en bilinen stili. Kelimenin tam anlamıyla “parmak basıncı” olarak tercüme edildiğinden, terapist akapunktur noktalarına uygulanan sert basıncı uyguladığı için bu teknik pratikte oldukça güçlü olabilir. 

Akupunktur masajı ve Masaj Koleji gibi okullardaki Shiatsu masaj terapisi programları tipik olarak geleneksel Asya kaportasında kapsamlı eğitim içerir. Tedavi ayrıca masaj terapisi germe, özel solunum teknikleri ve meditasyonu birleştirebilir.

Çoğu zaman, Shiatsu masaj terapisi uygulayıcıları bir hastada herhangi bir olumsuz sağlık belirtisi ortaya çıkmadan önce vücuttaki enerji dengesizliklerini tespit edebilir. Sert basınç, yoğurma, tempolu sürtme ve kılavuz çekme, birçok masaj terapisi eğitim okulu ve programının müfredatına dahil edilen temel tekniklerdir.

acupresure masajı
acupresure masajı

Acupressure masajı nasıl yapılır ?

Acupressure masaj terapisi, hastalığı önlemek için vücudun kendi iyileştirici enerjilerini uyarır ve aktive eder. Masaj terapisi uygulayıcıları, vücudun hastalık veya rahatsızlık yaşayan bir kısmına enerji akışını teşvik etmek için belirli noktalara baskı yapacak ve daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır.

Aküpresür masaj terapisi eğitimi ve masaj terapisi okulları, akupresür noktalarının tedavide çalışmasının iki yolunu kapsar.

  • Yerel Noktalar:  Terapistin rahatsızlığı hafifletmek için uyartığı, hastanın ağrı veya gerginlik yaşadığı vücudun bölgesini hedefleyen akupresür noktaları.
  • Tetik Noktaları:  Akupresür, terapistin vücudun başka bir bölgesindeki ağrı, gerginlik veya diğer sorunları hafifletmek için uyardığı, bazen uygulayıcının dokunduğu alandan uzaktır.

Masaj terapistleri için eğitim, akupunktur noktalarının tetikleme mekanizmasını ve mekanizmanın meridyen adı verilen insan enerji kanalları üzerinden nasıl çalıştığını araştırır.

Meridyenler noktalarını birbirine ve iç organlara bağlayan yollardır. Akupunktur ve Masaj Koleji gibi birçok masaj okulunda kapsamlı bir acupressure masaj terapisi programı, meridyen sisteminde masaj eğitiminin yanı sıra noktalarının yerini de kapsayacaktır.

Tamamlayıcı tıp tedavisi olarak kullanılır

Acupressure masaj terapisi genellikle diğer sağlık yöntemleri ile birlikte tamamlayıcı bir tedavi olarak kullanılır. Ayrıca, kayropraktik tedaviye etkili bir yardımcı olabilir, bu nedenle birçok kayropraktör ofislerinde masaj terapisi de sunar. 

Acupressure masaj terapisi ağrı, baş ağrısı, uykusuzluk, zayıf dolaşım, sinüs problemleri, artrit, omuz ve boyun gerginliği dahil olmak üzere çok çeşitli sağlık koşullarına yarar sağlar. Koruyucu sağlık bakımında da etkilidir.

Güzel bir yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir