Lenf drenaj masajı nedir ?

Lenf drenaj masajı terapötik bir masaj tedavisidir. Masaj, lenf akışını arttırmak ve vücudunuzdaki toksinleri azaltmak için çok hafif basınç ve uzun, nazik, ritmik vuruşlar kullanır.

Lenfatik masaj veya lenfatik drenaj , vücutta lenf sıvısının dolaşımını uyarmak için özel olarak eğitilmiş bir lenfatik masaj terapisti tarafından gerçekleştirilen nazik, ritmik bir masaj tedavisidir. Bu fiziksel uyarım, atıkların ve toksinlerin durgun bir lenfatik sistemden uzaklaştırılmasını hızla hızlandırmaya yardımcı olur. Lenfatik masaj, yaralanma veya ameliyat sonrası şişliğin önlenmesine de yardımcı olabilir. Hatta bağışıklık sisteminize önemli bir destek sağlayabilir.

Lenf sistemi vücudunuzun bağışıklık sisteminin bir parçasıdır ve enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olur. Lenf kendisi berrak, hafif sarı bir sıvıdır. Bu hücrelere besin ve oksijen taşır yolda toksinleri toplama ve lenf düğümlerinde yoluyla dışarı kızarma,. Vücudunuzdaki kan damarlarının iki katı kadar lenf damarınız var. Bununla birlikte, kalbiniz tarafından pompalanan kanın aksine, lenf sisteminin pompası yoktur. Kan damarlarınızdan gelen basınç ve kaslarınızdan gelen hareket lenfatik sıvıyı iter.

Lenfatik drenaj masajı ne işe yarar?

İstanbul lenf drenaj masajı genel sağlığınız üzerinde yararlı bir etkisi olabilir. Çünkü lenf düzgün çalışmasını bağışıklık sistemini tutarak anahtarıdır , vücudun etrafında lenf akışını ve drenajı arttıran birçok yönden sizin için iyidir.

lenf drenaj masajı
lenf drenaj masajı

Lenfatik drenaj şunları yapabilir:

  • küçük soğuk algınlığı ve virüslerden muzdarip olma şansınızı azaltın; o vücudun enfeksiyon defetmek yardımcı olur ve şifa ve hastalıktan iyileşme hızlandırır
  • su tutulmasını azaltmaya yardımcı olur ; Örneğin, lenf sisteminde pompa olmadığı için, hareket etmeden uzun süre oturursanız, lenf kolayca akamaz – bu yüzden şişmiş ayak veya parmaklarla karşılaşabilirsiniz
  • Lenfatik sistemi iyileştirmek metabolik hızınızı artıracağından, kalorileri daha verimli bir şekilde yakmanıza yardımcı olacağından kilo kaybını artırın .

Manuel lenfatik drenaj, lenfödem tedavisinde de kullanılır.

Lenfatik drenaj masajı cilt dokunuzu şu şekilde geliştirebilir:

  • şişme, şişlik ve lekelerin azaltılması
  • size temiz, sağlıklı gözenekler verir
  • skar dokusunda iyileşmeyi hızlandırmak, örneğin, çatlakların görünümünü iyileştirebilir
  • selülitin azaltılmasına yardımcı olmak; masaj etkilenen bölgelere kan akışını ve dolaşımını arttırır, bu da vücudun hafif cilde neden olan toksinleri parçalamasına yardımcı olur.

Hamile iseniz, herhangi bir tıbbi durumunuz varsa veya herhangi bir tedavi veya ilaç alıyorsanız, yakın zamanda bir ameliyat geçirdiyseniz veya herhangi bir şeye alerjiniz varsa, her zaman terapistinize önceden bildirin.

Lenfatik drenaj masajından ne beklenir

Herhangi bir kaplıca tedavisinde olduğu gibi, kendinize rahatlamak ve masajınızın keyfini çıkarmak için yeterli zaman verirseniz en fazla yararı elde edersiniz . Hazırlanmak ve yerleşmek için yeterince yakında gelin; hemen sonrasında acele etmekten kaçının.

Lenfatik drenaj masajı genellikle ısıtmalı bir odada yapılır; sıcaklık, lenfatik akışı arttırmak için önemli bir faktördür. Eğer soğuk değilseniz daha rahat olmanız da muhtemeldir. Terapistiniz, gizlice yerleştirilmiş havlulara batırılırken genellikle masaj masasında sizinle lenfatik drenaj masajı gerçekleştirecektir.

lenf drenaj masajı
lenf drenaj masajı

Terapistiniz muhtemelen ayaklarınızdan yukarı doğru çalışacaktır. Lenfatik drenaj masajı , lenf düğümleri yönünde çok hafif basınçların yanı sıra uzun, yumuşak, ritmik vuruşlar ve yumuşak pompalama hareketleri kullanır. Ana lenf düğümleri boyun, koltuk altı ve kasıktadır.

Lenfatik drenaj sizi yorgun hissetmenize neden olabilir. Yalan söylemek ya da en azından günün geri kalanında çok iddiasız bir program yapmak isteyebilirsiniz. Vücudunuza tekrar aktiviteyi kolaylaştırmak için zaman tanıyın .

Lenfatik drenaj masajı sizi gerçekten susuz bırakabilir. Sanki su içmeyen, San Pellegrino’nun şişelerine ücretsiz şampanya gibi ulaşan insanları gördük!

Güzel bir yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir